O KLIMATYZACJI

Czym jest klimatyzacja?

Proces poprawy jakości powietrza i komfortu w pomieszczeniu, mający na celu utrzymanie zadanych parametrów klimatycznych w zakresie temperatury i wilgotności powietrza, zapewniających optymalne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka lub dla przebiegu określonego procesu przemysłowego.

Z procesem klimatyzacji związany jest ściśle proces wentylacji, polegający na wymianie powietrza w pomieszczeniach poprzez usuwanie zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym. Proces wentylacji realizowany jest przez zastosowanie central wentylacyjnych i rekuperatorów, które wyposażone są w wydajne wymienniki ograniczające utratę ciepła wraz z eliminowanym powietrzem.

Rodzaje klimatyzatorów

Do wyboru mamy dwie podstawowe grupy urządzeń: klimatyzatory typu split i klimatyzatory monoblokowe.

Klimatyzatory typu split 

W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej, bo są nowocześniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Każde takie urządzenie składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej,. z. których pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek.

W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie pracujące głośniej (dlatego wystawia się je na zewnątrz, dzięki czemu klimatyzator nie jest uciążliwy w codziennym życiu). Klimatyzator sterowany pilotem powinien być zainstalowany w odległości przynajmniej 1 metra od radia lub telewizora, a także w odpowiedniej odległości od urządzeń grzewczych i urządzeń zasilanych łatwopalnym gazem.

Klimatyzatory monoblokowe

Mają w jednej obudowie i elementy cicho pracujące, i te głośniejsze, zatem ich użytkowanie jest dość uciążliwe, choć producenci próbują maksymalnie je wyciszyć. Urządzenia te mogą jednak stanowić rozwiązanie awaryjne, można też ich używać w pomieszczeniach, z których korzysta się sporadycznie np. w pokoju gościnnym. Zarówno klimatyzatory typu split, jak i monoblokowe oferowane są w wersjach do montażu na stałe i jako urządzenia przenośne.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego można jedynie w takim, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz rurę. Ogrzane powietrze jest przez nią wyrzucane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia. pobierane jest z pomieszczenia.

Z procesem klimatyzacji związany jest ściśle proces wentylacji, polegający na wymianie powietrza w pomieszczeniach poprzez usuwanie zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym. Proces wentylacji realizowany jest przez zastosowanie central wentylacyjnych i rekuperatorów, które wyposażone są w wysokowydajne wymienniki ograniczające utratę ciepła wraz z eliminowanym powietrzem.

 

 

PRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI

MASZ DLA NAS ZADANIE?

Skontaktuj się z nami a przygotujemy dla Ciebie bezpłatną analizę.